Trendy florystyczne

Ślub w stylu rustykalnym

20 lutego 2017

Rustykalizm według słownika języka polskiego to zamiłowanie do życia wiejskiego. Aby uzyskać styl rustykalny we wnętrzu łączy się drewno, wyroby rękodzielnicze, suszone kwiaty, naturalne tkaniny np. len, koronka, juta. Całości dopełniają kwiaty zerwane z łąki (chabry, maki) lub ogrodu (piwonie, słoneczniki).

 

Styl rustykalny już od ponad 3 lat cieszy się niezmienną popularnością wśród Par Młodych. Styl rustykalny nieodmiennie kojarzy mi się z obrazami z filmu „Pan Tadeusz” Andrzeja Wajdy. Dworek w Soplicowie to wymarzone miejsce do ślubu, kwiaty w ogrodzie Zosi – to kwiaty do bukietu Panny Młodej.

Źródło: Zdjęcia z filmu Andrzeja Wajdy „Pan Tadeusz”

Rustykalny bukiet ślubny ma zazwyczaj niesforną formę . Kwiaty w bukiecie ślubnym sprawiają wrażenie jakby były zebrane przed chwilą w ogrodzie lub na łące. Królują w nim kwiaty polne lub stylizowane na polne (nie zawsze ślub bierzemy latem). Rumianek, chaber, mak, słonecznik, trawy, zioła i kłosy zbóż to podstawa bukietu dla rustykalnej Panny Młodej.

Bukiet najczęściej związany jest jutą – bardzo popularną obecnie tkaniną podkreślającą prostotę i skromność bukietu. Elementem ozdobnym jest bawełniana koronka.

Źródło: Pinterest

Źródło: HappyWedd.com

Źródło: Pinterest. Rustic Wedding Chic

Popularnym bukietem jest bukiet z samej gipsówki, która przecież – może nie taka dorodna – rośnie lub rosła w naszych przydomowych ogródkach.

Źródło: Pinterest. Weddingbells

Na przełomie czerwca i lipca w bukietach w stylu rustykalnym króluje piwonia: biała, bladoróżowa, koralowa. W okresie letnim aż do późnej jesieni wybierana jest hortensja i lawenda. Jeśli róża – to tylko ogrodowa. Jesienią – astry i dalie. Do tego dodatki: tawułka, gipsówka, bluszcz lub mięta.

Źródło: Kwiaciarnia „Zielono mi” Jawor

Zamiast welonu rustykalne Panny Młode wybierają wianek: kolorowy z polnych kwiatów, zupełnie biały (rekordy popularności bije gipsówka) lub zielony z ziół i traw polnych.

Źródło: Pinterest

Źródło: Pinterest

Wystrój Sali weselnej nawiązuje do wystroju dworku szlacheckiego lub drewnianej stodoły. Elementy surowego drewna, cyny, prostego szkła i białej zastawy, juty – gdzieniegdzie udekorowanej koronką podkreślają charakter rustykalnej dekoracji.

Dekoracje kwiatowe stołów to głównie rozrzucone po stołach proste butelki lub słoiki poddekorowane jutą i koronką z akcentami drewna i kory brzozowej. W nich zaś luźno włożone polne kwiaty.

Drewniane skrzyneczki i wiklinowe kosze wypełnione kwiatami są często spotykane w rustykalnych dekoracjach.

Na stołach plastry drewna stanowiące podstawę do świec lub szklanych pojemników na tealighty. Jeśli obrusy to proste, białe – najlepiej lniane.

Za parą młodą lub przed nią często widzimy girlandy lub wianki z zieleni.

Źródło: ART DECO Centrum Dekoracji Ślubnych Jawor

Źródło: ART DECO Centrum Dekoracji Ślubnych Jawor

Źródło: Pinterest. brocadenashville.com

Źródło: Kwiaciarnia „Zielono mi” Jawor

Źródło: ART DECO Centrum Dekoracji Ślubnych Jawor

Źródło: ART DECO Centrum Dekoracji Ślubnych Jawor

Źródło: ART DECO Centrum Dekoracji Ślubnych Jawor

W dekoracji miejsca zaślubin przeważa zieleń i wszelkiego rodzaju girlandy – mniej lub bardziej okazałe ale bazujące ma materiale roślinnym dostępnym w ogrodzie lub pobliskim lesie (zieleń drzew i krzewów świetnie wtapia się w rustykalny charakter dekoracji). Bluszcz, pęcherznica, dąb lub importowany eukaliptus są świetną bazą do dekoracji w stylu rustykalnym.

W kościele rezygnujemy z czerwonego dywanu na rzecz drewnianej lub kamiennej podłogi (jeśli jest) lub wyściełamy biały dywan obsypany polnym kwieciem.

Źródło: Pinterest. Rona Wheeldon

Wymarzonym miejscem zaślubin dla rustykalnej Pary Młodej będzie ogród lub łąka. Wówczas staramy się zaznaczyć miejsce udzielenia ślubu poprzez ustawienie tam dekoracji nawiązujących do wiejskiego charakteru uroczystości. Będą to przede wszystkim drewniane pergole, łuki lub różne wariacje na ich temat.

Zamiast ławek goście siadają na drewnianych krzesełkach lub – zdarza się na belach siana pokrytych lnianymi tkaninami.

Źródło: Pinterest. Bridal Giude Magazine

Źródło: Pinterest

Źródło: Pinterest

Wymarzony pojazd do ślubu to bryczka! Nie kareta ale jak najprostsza bryczka nada uroku Parze Młodej i doskonale podkreśli charakter uroczystości. Pojazd w stylu rustykalnym to girlandy z gipsówki, ogrodowej zieleni lub kolorowych polnych kwiatów z dodatkiem traw lub kłosów zbóż.

Źródło: Pinterest.

Źródło: Pinterest.

Jeśli lubicie wieś, naturę, spokój i skromne ale wysmakowane dekoracje – ślub i wesele w stylu rustykalnym to dobry wybór!

Monika

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *